Government

Position Name
Governor of the Tyumen region Moor Aleksandr Viktorovich
Vice-Governor of the Tyumen region, member of the Government presidium Sarychev Sergei Mikhailovich
Deputy governor of the Tyumen region, member of the Government presidium Vakhrin Viacheslav Mikhailovich
Deputy Governor of the Tyumen region, head of the Main Legal Department of the government of the Tyumen region, member of Presidium of the Government Eremeeva Elena Stanislavovna
Deputy Governor of Tyumen region, the director of the Department of Property Relations of Tyumen region, the Government Presidium member Kiselev Andrei Valerevich
The Deputy Governor of Tyumen region, member of the Presidium of the Government Kuznechevskikh Olga Aleksandrovna
Deputy Governor of the Tyumen Region, member of Presidium of government Panteleev Andrei Vadimovich
Deputy Governor of Tyumen region, the Director of the Education and Science Department of the Tyumen region, member of the Presidium of the Government Raider Aleksei Vladimirovich
Deputy Governor of Tyumen region, the Government Presidium member Teploukhova Larisa Zelmukhanovna
Deputy Governor of the Tyumen' region, Head of the Department for Agroindustrial Complex, Member of the Government Presidium Cheimetov Vladimir Nikolaevich
Deputy Governor of the Tyumen' region, Head of General Administration of Construction of Tyumen region, member of the Government Presidium Shustov Sergei Viktorovich
Deputy Governor of the Tyumen Region, Head of the Representative Office of the Government of the Tyumen Region in the State Government Authorities of the Russian Federation Bakiev Eduard Munirovich
Head of the Office of the Governor of the Tyumen region Mamontova Olga Viacheslavovna
Director of Department of the investment policy and government support for business activity, member of the Government presidium Ostroumov Leonid Sergeevich
Taranov Mikhail Valerevich
Mayor of Tyumen town, member of the Government (on a voluntary basis, as agreed) Kukharuk Ruslan Nikolaevich
Tobolsk city executive, Cabinet Member (on a voluntary basis, by agreement) Afanasev Maksim Viktorovich
Yalutorovsk city executive, Cabinet Member (on a voluntary basis, by agreement) Smelik Viacheslav Nikolaevich
The Ishim city executive, Cabinet Member (on a voluntary basis, by agreement) Fyodor Shishkin Shishkin Fedor Borisovich
The head of the Abatsk Municipal District, Cabinet Member (on a voluntary basis, by agreement) Vasilev Igor Iurevich
Head of the Armizonskoye municipal district, member of the Government (on a voluntary basis, as agreed) Robkanov Aleksandr Viktorovich
The head of the Aromashevsk Municipal District Administration, Cabinet Member (on a voluntary basis, by agreement) Vlasov Igor Anatolevich
Head of the Berdyuje municipal region, member of the Government (on a voluntary basis, as agreed) Rein Viktor Aleksandrovich
Head of Vagayskiy Municipal District, member of the Government (on a voluntary basis, by agreement) Sungatulin Ramai Faridovich Sungatulin Ramai Faridovich
The head of the Viculovo Municipal District Council, Cabinet Member (on a voluntary basis, by agreement) Krivolapov Aleksandr Sergeevich
Head of the Golyshmanovo urban district, member of the Government (on a voluntary basis, as agreed) Ledakov Alexander Leonidovich Ledakov Aleksandr Leonidovich
Head of the Zavodoukovsk urban district, member of the Government (on a voluntary basis, as agreed) Kasenova Svetlana Anatolevna
Head of Isetskiy Municipal District Administration, Member of the Government (on a voluntary basis, by agreement) Tenkovskii Nikolai Vladimirovich
Head of Ishim municipal district, member of the Government (on a voluntary basis, as agreed) Lomovtcev Sergei Nikolaevich
Head of the Kazanskoye municipal district, member of the Government (on a voluntary basis, as agreed) Bogdanova Tatiana Aleksandrovna
Head of administration of the Nizhnyaya Tavda municipal district, member of the Government (on a voluntary basis, as agreed) Borisov Valerii Ivanovich
Head of the Omutinskoye municipal district, member of the Government (on a voluntary basis, as agreed) Kuznetsov Oleg Anatolevich
Head of the Sladkovo municipal district, member of the Government (on a voluntary basis, as agreed) Ivanov Aleksandr Veniaminovich
Head of the Sorokino municipal district, member of the Government (on a voluntary basis, as agreed) Ageev Aleksandr Nikolaevich
Head of the Tobolsk municipal district, member of the Government (on a voluntary basis, as agreed) Mitriushkin Leonid Valerevich
Head of Administration of Tyumen Municipal District, Member of the Government (on a voluntary basis, by agreement) Ivanova Svetlana Vladimirovna
The Head of Administration of Uvat Municipal District, member of the Government (on a voluntary basis, by agreement) Putmin Sergei Gennadevich
Head of Uporovo district municipal formation, member of the Government (on voluntary basis, by agreement) Saukov Leonid Nikolaevich
Head of the Yurginsky municipal region, member of the Government (on a voluntary basis, as agreed) Vasilev Viktor Valentinovich
Head of the Yalutorovsk municipal district, member of the Government (on a voluntary basis, as agreed) Gilgenberg Andrei Solomonovich
Head of administration of the Yarkovo municipal district, member of the Government (on a voluntary basis, as agreed) Zolotukhin Evgenii Mikhailovich